A balatoni riviéra borai

„A füredi a romantikus” – írta Hamvas Béla. S valóban, Balatonfüred nyüzsgése, mesés panorámája, valamint a szívbetegeknek kedvező hatású klímája és gyógyforrásai mellett a romantikája, a reformkori románcokat idéző épületei és utcái, nem mellesleg pedig a jófajta bora miatt népszerű

A Balatonfüred-Csopaki borvidék a Balaton északkeleti részén, azzal párhuzamosan húzódik, s a Balatonfőkajártól Zánkáig terjedő hegyvonulat lankáin terül el. Mint a neve is mutatja, két különböző bortermelő helyre oszlik. A balatonfüredi részhez tartozó borok testesebbek, tüzesebbek, alkoholszintjük magasabb, a csopaki borok ezzel szemben könnyedebbek. A borvidék borai alapvetően lágyak, finom illatúak, sajátos zamatúak, amit sokan a különleges talaj hatásának tulajdonítanak.

A borvidék jellegzetes és egyedülálló talajtani képződménye a vörös erdőtalaj, amely a magas vas-oxid tartalmú permi homokkő mállására vezethető vissza. A borvidéken magas kalcium-, magnézium- és káliumtartalom jellemző. Az itteni borok markáns savtartalma ennek a gazdag kőzet- és talajösszetételnek köszönhető.

Balatonfüred-Csopak klímáját a Bakony-hegység völgyeiből lezúduló hideg levegő és a medence déli oldalán elnyúló Balaton határozza meg. Ezért a nyári napok Balaton felől feláramló párás melegét estétől hűvös erdei levegő váltja fel a szőlősorok között. A Balaton párolgása következtében itt mindig egy kicsit páradúsabb a levegő. A tóról visszaverődő napsugarakat a meredek, köves lejtők „kicsapják”, néhol szinte mediterrán hatást eredményezve így. Ezt jelzi az egyébként mediterrán klímát igénylő mandulafák nagyszámú előfordulása is.

A borvidék elsődlegesen fehérboros terület. Az olaszrizling a régió zászlósbora, sokféle stílusban találkozhatunk vele, a mindennapok nem túl karakteres alapborától egészen a mandulás aromákkal bíró, szép dűlőválogatásokig. Emellett találunk chardonnay-t, furmintot, muskotályt, pinot blanc-t, rajnai rizlinget, rizlingszilvánit, sauvignon blanc-t, szürkebarátot, traminit, zenitet. Vörös fajták is előfordulnak, főként Tihany környékén: cabernet franc, cabernet sauvignon, kékfrankos, merlot, pinot noir, portugieser, syrah, zweigelt.

A Rizling Generáció a helyi, elsősorban második generációs, fiatal borászokat fogja össze. Az egyesület célkitűzései között szerepel az összehangolt bormarketing-tevékenység, valamint táj-, fajta- és eredetvédelmi stratégia kialakításával a minőségi szőlő- és bortermelés ösztönzése.

A borvidék egyediségének talán legfontosabb kifejezője a 2012-ben létrehozott Csopaki Kódex, ami a csopaki termőhelyek identitásának visszaállítását és az egyediségének megerősítését szolgálja védjegyoltalommal, minőségbiztosítással és eredetvédelemmel. Szabályozza a termelési elvárásokat: a terméshozamot, a meghatározott dűlőket, a metszési, a szüreti és a pincemunkát, s azon belül az érlelést, a kötelező analitikai elemeket.

A Balatonfüred-Csopaki borvidék területe már a rómaiak idején is kiemelt pihenőhelynek számított. A Balaton környékén a borkultúra gyökerei egészen a római időkig nyúlnak vissza, ezt bizonyítják az itt feltárt régészeti leletek is: a szüretelést ábrázoló falfestmény, vagy az egykori tanya mezőgazdasági eszközei között megtalált megkövesedett szőlőmagok. Egy római katona sírján található felirat megörökítette azt is, hogy hány szőlőtőkét ültetett balatoni birtokán. Később, az Árpád-házi királyok korában is fontos királyi és egyházi birtokok terültek itt el, egy hiteles okmány szerint Veszprém püspöke már 1082-ben Csopakon szőlőbirtokkal rendelkezett. A borvidék fejlődését jelentősen befolyásolta a tihanyi bencés apátság, amely a környék legnagyobb birtokosaként irányította a környező falvakat. A szerzeteseknek köszönhetően a szőlőművelés és a borászat színvonala évtizedekkel megelőzte más tájak fejlődését. A török uralom idején ugyan megállt a szőlőkultúra fejlődése, de a termesztés nem szűnt meg. A reformkor azonban elhozta a régió virágzását.

A Balatonfüred-Csopaki borvidék meghatározó települése, Balatonfüred a 19. század közepére a Balaton fővárosa lett. Innen indult el 1846-ban az első balatoni gőzhajó, ma is a balatoni vitorlásélet központja: a legendás vitorlásverseny, a Kékszalag kiindulópontja a város kikötője. Az itt található Állami Szívkórházban ezrek kaptak új erőre a gyógyvízétől, miközben a megyei és az országos előkelőségek bálok, ünnepek alkalmával a kiváló fehér borok társaságában gyógyultak.

A második világháború utáni években elindult a nagyüzemi termelés, a rendszerváltoztatáskor a privatizáció hatása pedig a szőlőterületek visszaesésében jelentkezett, ugyanis sok jó szőlőtermő dűlőt felparcelláztak, hogy ott hétvégi házak épüljenek. Ezek a szőlőhegyek valószínűleg örökre elvesztek a szőlő- és bortermelés számára.

Napjainkban Füred és környéke Magyarország egyik kiemelkedően fontos idegenforgalmi desztinációja, divatos és trendi lett. Egymást érik a kulturális rendezvények, irodalmi estek, kiállítások. A borokhoz (is) kapcsolódó programok tárháza bőséges ezen a borvidéken – hogy csak a legnépszerűbbeket említsük: Anna-bál, Balatonfüredi Borhetek, Garda Fesztivál, Olaszrizling szerintünk, Paloznaki Jazzpiknik és így tovább. A bor mellett a vidék vonzerejét növeli a lenyűgöző panoráma, a szépen művelt szőlőültetvények, a számtalan kulturális látnivaló, a védett Tihanyi-félsziget megannyi természeti szépsége, az épített örökség, a hangulatos népi építészet. Szerencsére sok régi épület fennmaradt, egyszerű parasztpincétől a módos nemesi kúriákig. A magával ragadó balatoni tájba harmonikusan illeszkedik a több száz éves szép borházak, présházak sora.

Az itteni települések hangulata magával ragadja az embert, ennek a környezetnek kivételes varázsa van, amit bárki érezhet, aki egy pohár finom, balatoni borral leül a partra beszélgetni, nézni a vizet, vagy akár végigtekint a gyönyörű füredi sétányon, a csillogó Balatonon és hófehér vitorlásokon.

A Balatonfüred-Csopaki borvidékhez tartozó főbb települések:

Alsóörs, Aszófő, Balatonakali, Balatonalmádi, Balatoncsicsó, Balatonfőkajár, Balatonfüred, Balatonkenese, Balatonszőlős, Balatonudvari, Balatonvilágos, Csopak, Dörgicse, Felsőörs, Lovas, Mencshely, Monoszló, Óbudavár, Örvényes, Paloznak, Pécsely, Szentantalfa, Szentjakabfa, Tagyon, Tihany, Vászoly, Zánka.

Jó borukról ismerjük őket:

Feind Pincészet, Figula Pincészet, Gellavilla Pincészet, Grand Vin de Barnag, Gyukli Pince, Homola Pincészet, Jásdi Pince, Liszkay Borkúria, Kern Bor&Pezsgőház, Naga Wines, Petrányi Pince, Skrabski Pince, Söptei Pincészet, Szent Donát Borkúria, Zelna Borászat

BalatonBor

A BalatonBor valójában egy közös márkanév alatt megjelenő olaszrizling, amit a Balaton régióhoz tartozó borvidékek termelői készíthetnek el. Mind az északi, mind a déli part termelői részt vesznek a kezdeményezésben. A BalatonBor bárki számára könnyen érthető, könnyed, savakra és gyümölcsösségre építő karakterrel rendelkezik. A megjelenés azonos, csak a termelők neve változik. A BalatonBor egységes megjelenéssel, bizonyos minőségi kritériumokat teljesítve készül ma már mind a négy, Balaton-parton fekvő borvidéken. (Forrás: bor.hu)

Tippek azok számára, akik a térségben járnak

Magaspart (Balatonakarattya)
BalatoniBob Szabadidőpark (Balatonfűzfő)
Bodorka Balatoni Vízivilág Látogatóközpont (Balatonfüred)
Jókai Mór Emlékház (Balatonfüred)
Koloska-völgy (Balatonfüred)
Lóczy-barlang (Balatonfüred)
Vaszary Galéria (Balatonfüred)
Vitorlázeum (Balatonfüred)
Bencés Apátság (Tihany)
Levendula Ház (Tihany)
Piac Placc (Tihany)
Sajkodi-öböl (Tihany)
Szív alakú sírköveket őrző temető (Balatonudvari)
Kinizsi vár (Nagyvázsony)
Hegyestű Geológiai Bemutatóhely (Monoszló)

Scroll to Top